1. Ana Sayfa
  2. Yöresel Yemek Tarifleri
Trendlerdeki Yazı

Bamya Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır ?

Bamya Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır ?
0

Türkiye’de özellikle genç nesil tarafından çok az tüketilen bamya, yaş olarak çok tercih edilmese de çiçek kurusu haliyle yapılan bamya çorbası, Konya’da ziyafet menülerinin vazgeçilmesi oluyor. Bamya çorbası adını daha önce duymayan bir kişinin yolu muhtemelen Konya’ya düşmemiştir. Çünkü yoğun olarak Konya’da tüketiliyor. Birçok kişi tarafından bamya yemeği sevilmezken çorbasını bir kez olsun içen kişiler bu lezzetten vazgeçemiyor. 

Bamya çorbası için gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra yaklaşık olarak 2 saat kadar vakit ayıran herkes pratik bir şekilde bu lezzeti doyasıya tadabilir. Birbirinden lezzetli yöresel tariflerden İran yöresine ait Ghormeh Sabzi tarifimizi görmek için tarif sayfamızı ziyaret edin. 

Bamya Çorbası Tarifi Önerileri

Daha çok ikram amaçlı olarak hazırlanan bamya çorbası eğer yanlış yöntemlerle pişirilirse damaklara hitap etmiyor. Bu nedenle hazırlık aşaması ve pişirme tekniğine çok dikkat etmek gerekiyor. 

Özel bir lezzet olduğu ve kıvamını tutturmak zor olduğu için eğer ikram amaçlı olarak ilk defa yapılıyorsa çorbaya kişisel yorum amacıyla farklı malzemeler eklenmemesi daha yararlı olur. 

Bamya Çorbası Tarifi

Konya Yöresine Özel Olan Bamya Çorbası Tarifi En İyi Şekilde Nasıl Yapılır Sorusunun Cevabını Burada Bulabilirsiniz.

Kişi Sayısı4-5
Hazırlık Süresi30 Dk
Pişirme Süresi1 Saat
Konya

Bamya Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

  • 150 gr Çiçek Bamya (Kurutulmuş)

  • 300 gr Dana Eti

  • 72 gr Ayçiçek Yağı (6 Yemek Kaşığı)

  • 1 Adet Soğan (Büyük)

  • 1.5 Litre Su

  • 2 gr Tuz (1 Çay Kaşığı)

  • 2 Yemek Kaşığı Limon Suyu

  • 12 gr Domates Salçası (2 Tatlı Kaşığı)

Bamya Çorbası Hazırlanışı

1

Etleri Hazırlayın

İlk olarak dana etinin uygun bir kesme tahtasında keskin bir bıçak ile kuşbaşı büyüklüğünde küçük parçalar halinde doğranması gerekir.

2

Soğanı Hazırlayın

Hemen ardından kuru soğan küçük parçalar halinde ince ince doğrayın.

3

Bamyaları Temizleyin

kurutulmuş çiçek bamyaların ipe dizili olması nedeniyle üzerinde oluşabilecek toz gibi maddelerden ayıklanması için bir bez yardımı ile temizlenmesi faydalı olur.

4

Bamyaları Tencereye Yerleştirin

Bamyaların yeterince temizlendiğinden emin olduktan sonra bir tencereye 3 yemek kaşığı ayçiçek yağı dökülür. Yağ iyice kızdıktan sonra daha önce doğranan kuşbaşı etler tencerenin içine atılır. Etler renk alıncaya kadar kavrulur.

5

Su Ekleyerek Pişirmeye Devam Edin

Etler kavrulurken tencereye 1,5 litre su dökün. Dana etinin kıvamı yumuşayıncaya kadar pişirme işlemine devam edin.

6

Başka Bir Tencere İle Haşlayın

Ayrı bir tencereyi daha ocağa koyup içine kurutulmuş bamyaları içine alacak kadar miktarda su ve limon suyunun ilave edin ve kısa bir süre haşlayın. Haşlanma bittikten sonra bamyanın ipini çıkartın.

7

Etleri Ayırın

Haşlanan etleri temiz kevgir ile uygun bir tabağa alın. Et suyunu da farklı bir kaba süzdükten sonra beklemeye bırakın.

8

Geriye Kalan Malzemeleri Ekleyin

Geriye kalan 3 kaşık ay çiçek yağı ise büyük bir tencereye dökerek kızdırın. Ardından önceden doğradığınız soğanları tencerenin içine dökün. Kuru soğanı iyice kavurun. Daha sonra domates salçasınıda aynı tencereye ekleyin. Yaklaşık olarak 3 dakika kadar soğanla birlikte kavrulduktan sonra dana kuşbaşı etleri tencereye koyun. Hepsini bir arada kavurmaya devam edin.

9

Karıştırın Ve Tuz İle Limon Ekleyin

Önceden süzülen et suyunu tencereye döktükten sonra kaynama noktasına geldiğinde çiçek bamyalarıda tencereye atın. Yaklaşık 2 dakika bu şekilde tencereyi karıştırın sonra tencereye tuz ve limon suyu ilave edin.

10

Kısık Ateşte Pişirmeye Devam Edin

Bu aşamadan sonra bamya çorbasını 25 dakika kadar kısık ateşte pişirmelisiniz. Tamamen piştikten sonra tadına bakmanız herhangi bir sürprizle karşılaşılmaması açısından doğru bir tercih olur.

11

Etli Bamya Çorbası Servis Edilişi

Uzun uğraşlar sonucu hazırlanan etli bamya çorbası herhangi bir çorba kasesi ile servis edilebilir. Eğer bamya çorbası birden fazla kişi için hazırlanmışsa alternatif kültürel bir tercih ile Türkiye’de en çok tüketilen coğrafya olan Konya’da yapıldığı gibi sofranın ortasına büyük bir çorba tasıyla koyularak herkesin aynı tabaktan yiyeceği şekilde de servis edilebilir. Bamya çorbası ikrama hazır olduğunda unutulmaması gereken en önemli ayrıntı sofrada muhakkak taze sıkılmış limon suyunun bulundurulmasıdır. Çorbasına limon suyu ilave etmek isteyen kişilerin ikram sahibinden istemeleri yerine sofradan rahatlıkla almaları daha kibar ve servise uygun bir jest olur.

İlginizi Çekebilir
Gülüklü çorba tarifi

Yazar Hakkında

Yorum Yap