Kuymak (Mıhlama) Tarifi

0
9
Görüntülenme
Kuymak (Mıhlama) Tarifi yoreselyemektarifleri.com
Kuymak (Mıhlama) Tarifi yoreselyemektarifleri.com

Kuymak, halk arasında mıhlama olarak da bilinen Samsun’dan Artvin’e kadar yapılan tamamıyla bir Karadeniz yemeğidir. Birçok Türk ülkesinde de meşhur olan Mıhlama, mısır unu, tereyağı ve minci adı verilen tuzlu çökelek ile yapılan mısır lapasına denmektedir. Kahvaltı sofralarınızı bir şölene çevirecek olan mıhlama yapımı oldukça basittir.

Olmazsa olmaz Karadeniz lezzeti olan mıhlama, birçok bölgemizde severek tüketilmektedir. 4 kişilik olarak yapılan bu tarifi sizlere sunmak istiyorum. Denedikten sonra asla vazgeçemeyeceğiniz tat için tarifi tam olarak uygulamalısınız.

Kuymak Tarifi

Kuymak Tarifi

Ortalama olarak 20 dakika da hazırlanabilen Mıhlama, isteğe bağlı olarak su veya süt ile yapılabilmektedir. Ayrıca çeçil peyniri kullanarak da tarifi isteğinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

Malzemeleri

  • 2 Su bardağı su
  • 300 gram Trabzon peyniri veya 1 kase kaşar, imansız peynir ve telli peynir karışımı
  • 4 Yemek kaşığı kadar mısır unu
  • 3 Yemek kaşığı tereyağı
  • Tuz

Malzemelerinizi hazırlamanız sonrasında tarife geçebilirsiniz. Enfes mıhlama tarifimizi 5 aşamalı olarak yapacağız.

  • Kuymak yapmak için varsa bakır sahan, yoksa tava da tereyağınızı kısık ateşte fokurdayana kadar erimeye bırakmalısınız.
  • Fokurdama sonrası yavaş yavaş mısır ununuzu ekleyerek, tahta kaşık ile ununuzu kavurmaya başlayın.
  • Mısır ununuz pembeleşmeye başladığı zaman suyu da ilave ederek karıştırmayı unutmayın.
  • Kaynayan suya tel tel ayırdığınız peynirinizi ekleyip tekrar karıştırmaya devam edin.
  • Ara ara karıştırarak kısık ateşte pişirdiğiniz mıhlamanızı, tereyağının üste çıkması sonrasında ocaktan alarak sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kuymak Tarifi

Kuymak Çeşitleri Nelerdir?

-Rize usulü: Büyük bir tava üzerinde tereyağının eritilmesi ve mısır unu eklenerek kavrulması ile başlayan tarif, mısır unu pembeleşmesine kadar devam kavrulmaya devam eder. Daha sonra pembeleşen mısır ununa su eklenerek karıştırılmakta, yağın kendini göstermesi ile birlikte tel peyniri atılarak kısa bir süre karıştırılmaktadır.

-Trabzon usulü: Bu Kuymak tarifi tereyağın eritilmesi ile mısır ununun bir miktar kavrulmasıyla başlamaktadır. Yağ salınmaya başladıktan sonra soğuk su ve peynir eklenerek kaynayana kadar karıştırılır. Yağ üste çıkana kadar devam eden işlem, yağ çıktıktan sonra mıhlama sıcak solarak servis edilir.

Mıhlama Tarifi

-Artvin usulü: Diğerlerinden biraz daha farklı olan bu tarifte, ilk olarak tavaya Artvin kaymağı konularak pişirilmektedir. Kaymağın biraz yanmasından sonra mısır unu eklenmesi ve beraber kavrulmasıyla devam eden tarife aralıklı olarak ılık su eklemesi yapılmaktadır. Unun kavrulması sonra yağın üst kısmıyla çıkmasıyla mıhlama hazır hale gelir.

-Iğdır usulü: Tavaya tereyağı konularak eritilmesinin ardından yağa zerdeçal eklenmektedir. Başka bir kap içerisinde hazır bulunan su, tuz ve un tavaya yavaş bir şekilde eklenebilir ve hızlı bir şekilde karıştırma sonrasında pişen Kuymak üstüne kepleme dökülerek servis edilir.

CEVAP VER

Buraya Yorumunuzu Yazınız
Adınızı Yazınız